Zadaj pytanie przez formularz. Odpowiedź będzie zamieszczona pod spodem.
.
Odpowiedzi na pytania/komunikaty/aktualności:
1. Grupa TOP FARMS
Na podstronie „Dobre praktyki” prezentujemy wizytówkę polskiego rolnictwa, jedną z najnowocześniejszych i innowacyjnych przedsiębiorstw rolnych w Polsce, grupę TOP FARMS . Działa na obszarze ponad 30 tysięcy hektarów na terenie 4 województw: wielkopolskiego, lubuskiego, warmińsko – mazurskiego, opolskiego i zatrudnia 640 pracowników. Grupa jest wiodącym producentem wysokiej jakości żywności oraz surowców i produktów dla przetwórstwa rolno – spożywczego oraz chowu i hodowli była mlecznego – ok. 10 tysięcy sztuk. Największą wartością grupy jest zespół wysoko wykwalifikowanych pracowników. W Top Farms Głubczyce działa, jedyna w Polsce i jedna z nielicznych w Europie prototypowa MIESZALNIA ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN. W mieszalni są przygotowywane ciecze robocze w skład których wchodzą: fungicydy, herbicydy, insektycydy, adiuwanty, nawozy mineralne, mikroelementy, stabilizatory wzrostu itd. Mieszalnia jest w stanie przygotować ciecz roboczą 8000 litrów na 40 ha w ciągu 10 minut. Mieszadła wysokoobrotowe tworzą jednorodną i klarowną mieszaninę cieczy roboczej. Dzięki systemowi mycia gorącą wodą z użyciem środka dezaktywującego sulfonylomoczniki, mieszalnia jest w stanie przygotować ciecze robocze pod dwie różne uprawy w tym samym czasie. Mieszalnia jest przykładem postępu technologii rolniczej wychodzącej naprzeciw obowiązkowym zachowaniem bezpieczeństwa pracowników oraz środowiska. Opryskiwacz 8000 litrów wykorzystywany jest do oprysków, posiada klimatyzowaną kabinę oraz filtry węglowe chroniące operatora przed aerozolami środków ochrony roślin. Nasza galeria zdjęć pokazuje również: edukacyjne centrum doskonalenia praktyki rolniczej, dodatkowe znaki bezpieczeństwa, osłony elementów będących w ruchu, ABC pierwszej pomocy, znaki bezpieczeństwa ppoż., instrukcje bhp obsługi sprzętu rolniczego, warunki socjalno-higieniczne, nowoczesne zestawy uprawowo-siewne oraz opryskiwacze samojezdne. Jest to potwierdzenie, że przedsiębiorstwa wchodzące w skład grupy TOP FARMS są nowoczesnymi zakładami rolnymi, w który procesy pracy i produkcji w pełni uwzględniają wymogi bhp oraz bezpieczeństwa ppoż. Są krajowymi laureatami konkursów w zakresie bhp m.in. konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” w kategorii zakładów rolnych.
2. Diament OPZZ dla TOP FARMS GŁUBCZYCE
W dniu 2 marca 2022 roku Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Pan Andrzej RADZIKOWSKI wręczył „Diament OPZZ” na ręce Prezesa Zarządu TOP FARMS Głubczyce Sp. z o.o. Pana Łukasza KRECHOWIECKIEGO. Przewodniczący MZZ ZZPR Pan Janusz GUŻDA, rekomendując pracodawcę do nagrody podkreślił, że związek zawodowy działający w TFG uczestniczy w zarządzaniu we wszystkich sprawach objętych przedmiotem partycypacji pracowniczej, czego efektem jest stworzenie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz godziwej płacy dla załogi. W uroczystości wziął udział Przewodniczący Zarządu Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa Pan Grzegorz WYSOCKI. Szczegóły na: https://www.opzz.org.pl/aktualnosci/branze-i-regiony/diament-opzz-dla-top-farm-glubczyce.
3. Spotkanie przedstawicieli związków zawodowych z załogą TOP FARMS Głubczyce
W środę 2 marca w Głubczycach odbyło się spotkanie Pana Grzegorza Wysockiego Przewodniczącego Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa w RP oraz Przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Pana Andrzeja Radzikowskiego z załogą TOP FARMS Głubczyce.
Przy okazji doszło do spotkania przedstawicieli obu związków z Prezesem Zarządu Federacji Związków Pracodawców, Dzierżawców i Właścicieli Rolnych Panem Mariuszem Olejnikiem. Ustalono, że wskazane jest nawiązanie współpracy organizacji mających wiele wspólnych problemów. Dotyczy to w szczególności likwidacji tysięcy miejsc pracy w zakładach rolnych wynikających z realizacji fatalnej ustawa z dnia 16.09.2011 roku o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Zgodnie z jej postanowieniami 156 podmiotom gospodarczym odebranych zostanie 189 tysięcy ha gruntów rolnych, będących przedmiotem dzierżawy, a ponad 20 tysięcy pracowników rolnych – ku przerażeniu Powiatowych Urzędów Pracy, straci pracę. Będzie to powtórka z historii, barbarzyńskich działań ugrupowań politycznych z początku lat 90 – tych, kiedy to zesłano w cywilizacyjny niebyt ponad 500 tysięcy pracowników byłych PGR oraz pozbawiono środków do życia ponad 2 milinów członków ich rodzin. Związek Zawodowy Pracowników Rolnictwa przyjął i opublikował stanowisko w tej sprawie i skierował je do Marszałek Sejmu oraz Marszałka Senatu. Związek zażądał wstrzymania realizacji tej ustawy stwierdzając, że łamie ona wartości wyższe, takie jak sprawiedliwość i solidaryzm społeczny oraz antagonizuje i dzieli lokalne społeczności na pracowników z zakładów rolnych i okolicznych rolników indywidualnych. Wywołuje jednocześnie bardzo negatywne skutki społeczne i gospodarcze. Szczegóły na: https://federacjarolna.pl/aktualnosci/spotkanie-przedstawicieli-zwiazkow-zawodowych-z-zaloga-top-farms-glubczyce/
4. W Nowej Wsi Zbąskiej w okolicy Zbąszynia w Wielkopolsce spłonęło 60 hektarów żyta na pniu i 5 hektarów lasu.
W ramach profilaktyki przeciwpożarowej należy zawsze przy pracach żniwnych, zadbać oto, aby był na polu również ciągnik z pługiem. W przypadku pożaru, używając natychmiast pługa, możemy uniemożliwić rozprzestrzenianie się ognia, wyorując odpowiedniej szerokości pas przeciwpożarowy. Wszystkie maszyny samojezdne powinny być wyposażone w sprawną gaśnicę oraz apteczkę pierwszej pomocy przedlekarskiej. Dym z tego pożaru był na tyle wielki, że został wypatrzony z kosmosu przez włoską astronautkę Samanthe Cristoforetti.
5. Użytkownicy portalu proszą o informację, dotyczącą przeprowadzania analizy ryzyka zawodowego, łatwiejszą metodą ilościową niż metoda probabilistyczna lambda.
Taką metodą jest c-zero. Tę metodę sugeruje prof. dr habil. inż. Tadeusz SZOPA z Politechniki Warszawskiej, opiniujący nasze przykładowe analizy ryzyka metodą probabilistyczną lambda. Metoda c-zero może więc być stosowana do zgrubnych analiz wyłącznie ryzyka cząstkowego na stanowisku pracy – głównie w celu zwrócenia uwagi pracownika na najbardziej niebezpieczne czynności (nie zadania). Dlatego też, planujemy opracowanie na żywych stanowiskach pracy, brakujących analiz ryzyka właśnie metodą c-zero. Analizy te dotyczyć będą następujących stanowisk: pracownik obsługujący bydło ras mięsnych w systemie alkierzowym z wybiegiem, pracownik obsługujący bydło ras mięsnych w systemie pastwiskowym z miejscami do schronienia, pracownik obsługujący konie arabskie, pracownik obsługujący konie sportowe. Przykładowe analizy ryzyka będziemy sukcesywnie zamieszczać na naszym portalu, na podstronie „Biblioteka”.
6. Użytkownicy proszą o informację jak w praktyce wykorzystać wyniki analizy ryzyka zawodowego sporządzanego metodą ilościową?
Odpowiedź na to pytanie znajdziemy na poniższym diagramie:
Powyższe, tragiczne zdarzenia należy rozpatrywać w szerszym kontekście ogólnego stanu wypadkowości w Polsce. I tak wg informacji KRUS, w 2021 roku rolnicy indywidualni zgłosili 12 088 wypadków, aż o 1 114 wypadków (10,02%) więcej niż w 2020 roku. Należy zauważyć, że KRUS przykłada bardzo dużo uwagi do swoich działań w zakresie prewencji wypadkowej i pomimo tego, znacząco wzrosła liczba wypadków. Jak informuje GUS, w 2021 roku w Polsce (gdzie prewencję wypadkową powinien prowadzić ZUS) zgłoszono 68 777 wypadków przy pracy, aż o 6 037 (9,6%) więcej niż w 2020 roku. Nasi eksperci zwracają uwagę na problemy z organizacją zarządzania ochroną pracy w Polsce ze szczególnym brakiem nowoczesnej prewencji wypadkowej. Dobrze zorganizowany system ochrony pracy cechuje się włączeniem różnych grup społecznych do procesów decyzyjnych, transparentnością tych procesów, jasnymi mechanizmami odpowiedzialności osób i instytucji podejmujących decyzję dotyczące ochrony pracy, szybką reakcją instytucji na zmieniające się technologie w produkcji. Istniejący kryzys w zakresie wypadkowości pokazuje, że organizacja ochrony pracy, ze szczególnym uwzględnieniem prewencji wypadkowej wymaga głębokich zmian, gdyż obecny stan nie odpowiada wymaganiom.
8. VII Krajowy Zjazd Delegatów Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa w RP.
W dniach 24 – 25 listopada 2022 roku w Warszawie obradował VII Krajowy Delegatów Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa. Zjazd został poprzedzony seminarium „Planowanie strategiczne i komunikacja interpersonalna w pracy lidera związkowego”. Zjazd przyjął stanowisko w sprawie braku w Polsce nowoczesnej prewencji wypadkowej oraz obrony miejsc pracy wynikających z likwidacji zakładów rolnych którym przymusowo odbierane są dzierżawy przez KOWR. W obradach uczestniczył Wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Sebastian KOĆWIN. Przewodniczącym Zarządu Głównego ZZPR w RP ponownie został wybrany Grzegorz WYSOCKI.
Prezydium Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa w RP wybrane na VII Zjeździe:
Grzegorz WYSOCKI – Przewodniczący
Janusz GUŻDA – wiceprzewodniczący ZG ZZPR, kieruje krajową sekcją pracowników zakładów rolnych.
Mariusz ŁYSIAK – wiceprzewodniczący ZG ZZPR, kieruje krajową sekcją pracowników KRUS.
Janusz SZYDŁOWSKI – wiceprzewodniczący ZG ZZPR, kieruje krajową sekcją pracowników PIORIN.
Dorota BORSKA – wiceprzewodnicząca ZG ZZPR, kieruje krajową sekcją pracowników ODR.
9. Wypadki śmiertelne przy pracy rolniczej w 2023 roku.
– 20 stycznia 2023 roku w miejscowości Trzebuchów w gminie Osiek Mały w województwie wielkopolskim 61 – letni rolnik podczas wykonywania prac przy bykach, został przez nie stratowany i poniósł śmierć na miejscu.
– 1 marca 2023 roku w miejscowości Ulhówek, powiat tomaszowski, województwo lubelskie 60 letni właściciel gospodarstwa , będąc w stodole, podczas podczepiania do swojego ciągnika rolniczego rozsiewacza nawozów, został przygnieciony przez ramiona podnośnika hydraulicznego zamontowanego w ciągniku. Pomimo podjętej reanimacji, życia mężczyzny niestety nie udało się uratować. Na skutek poniesionych obrażeń zmarł na miejscu zdarzenia.
– 12 sierpnia około godziny 19 – tej w miejscowości Kosin w gminie Annopol w województwie lubelskim, kierujący kombajnem około 60 – letni mężczyzna z nieustalonych przyczyn zjechał z pola i wjechał do rowu melioracyjnego. Kombajn przewrócił się na dach a kierujący maszyną znalazł się pod wodą i nie zdołał samodzielnie wydostać się spod maszyny. Mężczyzna został wydobyty przez świadków zdarzenia, funkcjonariuszy Policji i pomimo udzielonej reanimacji również przez pogotowie ratunkowe ora LPR zmarł.
– 17 sierpnia w miejscowości Tylawa w powiecie krośnieńskim, na Podkarpaciu, 66 letni rolnik pompował koło przyczepy na swoim podwórku. W pewnym momencie pękła stara zardzewiała felga. Jej części z ogromną siłą uderzyły mężczyznę w głowę i klatkę piersiową. Poszkodowany zmarł na miejscu.
– 17 sierpnia na polu koło Buska – Zdroju, w województwie świętokrzyskim, znaleziono ciało 64 – letniego mężczyzny. Okazało się, że od kilku dni szukała go najbliższa rodzina, bo nie wrócił do domu po żniwach. Policja ustaliła, co mogło się wydarzyć i zatrzymała potencjalnych sprawców. To dwaj rolnicy – operator kombajnu i kierowca traktora, którym zmarły pomagał przy żniwach. Najprawdopodobniej 64 – latek spadł z kombajnu prosto pod pracującą maszynę. Ta najechała na niego, powodując rozległe obrażenia, a w efekcie – śmierć. Żaden z mężczyzn nie udzielił mu pomocy, nikomu też nie powiedzieli o zdarzeniu. Najprawdopodobniej, przyczyną był alkohol. Śledczy, po rozmowach ze świadkami, ustalili, że co najmniej dwie osoby spożywały go podczas prac polowych.
10. Wypadki śmiertelne, przy pracy rolniczej, w 2024 roku
– 22 stycznia we wsi Bielawy pod Kościanem w województwie wielkopolskim, podczas prac inwentarskich w gospodarstwie, 55 – letni rolnik został zaatakowany przez byka. Przybyły Zespół Ratownictwa Medycznego podjął reanimację mężczyzny i na miejscu udało mu się przywrócić funkcje życiowe. Rolnik został zabrany do szpitala. Niestety lekarzom nie udało się uratować życia i mężczyzna zmarł.
– 9 marca w Nowym Dworze Bratiańskim w województwie warmińsko – mazurskim, kierujący ciągnikiem rolniczym z beczkowozem, zjechał na pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku uderzenia z ciągnika wypadł kierujący oraz 14 – letnia pasażerka, po której przejechał staczający się ciągnik. Nastolatka poniosła śmierć na miejscu. Ciągnik staczając się do tyłu, najechał również na samochód marki Hyndai.
– 8 kwietnia w gminie Mniów w województwie świętokrzyskim, na terenie ogrodzonej posesji, spłoszony koń staranował 4 – letniego chłopca. Pomimo reanimacji życia chłopca nie udało się uratować.
– 7 maja w gospodarstwie rolnym we wsi Łembie, koło Sejn, w województwie podlaskim, 53 – letni mężczyzna został przysypany podczas prowadzenia prac ziemnych. Mężczyzna został wydobyty z rowu przez osoby postronne. Gdy przybyły na miejscu służby ratunkowe to stwierdziły zgon. Drugi z poszkodowanych miał obrażenia nogi i trafił do szpitala.
– 6 maja w miejscowości Błażek w województwie lubelskim 64 – letni rolnik wszedł pod uniesioną kosiarkę ogrodniczą chcąc w niej coś naprawić. Kosiarka nagle opadła przygniatając rolnika, który poniósł śmierć na miejscu.
– 10 czerwca we wsi Janiszów, w powiecie opolskim w województwie lubelskim, rolnik dokonywał oprysku. Podczas manewrowania ciągnikiem, traktor z podpiętym opryskiwaczem wywrócił się i przygniótł 65 letniego mężczyznę. Mężczyzna pracował sam. Poniósł śmierć na miejscu.
– 16 czerwca, we wsi Białobłocie w województwie lubuskim, 4 – letni chłopczyk wpadł do kosiarkę zagregowaną z ciągnikiem rolniczym podczas koszenia łąki. W wyniku obrażeń zmarł.
– 19 czerwca we wsi Zachybie, w gminie Mniów w województwie świętokrzyskim , ciągnik rolniczy zsunął się do zbiornika wodnego, a kierujący nim mężczyzna został przygnieciony i uwięziony pod wodą. Mężczyzna zmarł.
– 11 lipca w Paluzach, w województwie warmińsko – mazurskim, 32 – letni pracownik, w godzinach nocnych, przewoził ładowarką teleskopową rzepak z pryzmy do suszarni. Nagle pod kołami pojazdu osunęła się ziemia i ten wylądował w stawie, wywracając się do góry kołami i mężczyzna został uwięziony w kabinie w wodzie. Udało się go dopiero wydobyć, gdy dotarły służby ze specjalistycznym sprzętem. Niestety na uratowanie poszkodowanego było już za późno i mężczyzna zmarł.
– 6 sierpnia, w Stężycy w pow. ryckim, w woj. lubelskim, podczas prac przy zbiorze fasolki szparagowej kombajnem, kosz tej maszyny zaczepił o linię energetyczną. Dwóch pracowników: 56 – letni oraz 62 letni zostało porażonych prądem. Ofiary zdarzenia zmarły.
– 22 sierpnia w jednym z gospodarstw we wsi Kaszuba w gminie Stężyca, w województwie pomorskim 59 – letni właściciel gospodarstwa został śmiertelnie stratowany przez byka (ślady racic na ciele mężczyzny). Przybyli na miejsce policjanci oraz strażacy zagonili byka do zagrody. Jednocześnie w domu zastali martwego 93 – letniego ojca właściciela gospodarstwa. Początkowo przypuszczano, że ojciec widząc stratowanego syna, najprawdopodobniej zmarł na zawał serca. Jednak sekcja zwłok ojca wykazała również (podobnie jak u syna) liczne obrażenia wewnętrzne klatki piersiowej. W trakcie oględzin ujawniono uszkodzone drzwi wejściowe do domu. Najprawdopodobniej starszy mężczyzna uciekł do domu, goniony przez byka po tym jak zwierzę go uderzyło. W kuchni upadł na podłogę i już nie zdążył się podnieść. Okazało się więc, że byk zabił ich obu: syna i ojca.
– 2 listopada w Miławie, w gminie Trzemeszno, w województwie wielkopolskim, na terenie gospodarstwa rolnego sąsiedzi znaleźli w stawie ciało 72 – letniego rolnika. Do tragedii doszło podczas wyprowadzania byków na pole. Policja pod nadzorem prokuratury prowadzi postępowanie – zwłoki zabezpieczono do sekcji.